Ne spreglej 🧐  Začenja se novo poglavje v naši zgodbi  👉  “Preberi tukaj”
Domov / Nega kože / Sončne pege – kako preprečiti njihov nastanek?
 

Sončne pege – kako preprečiti njihov nastanek?

Predviden čas branja: 5 min
Napisal/a: Miha Geršič
Datum objave: 27/02/2023
Sončne pege – kako preprečiti njihov nastanek?

Tudi tvoj obraz kar naenkrat “krasijo” rjave pegice, ki ne izginejo niti v hladnejših mesecih leta?

In čeprav na dotik niso boleče, niti ne povzročajo neprijetnega občutka (srbečica …), lahko negativno vplivajo na tvoje razpoloženje, počutje in konec koncev tudi na tvojo samozavest.

No, z dotično situacijo pa se vsaj enkrat v življenju sreča večina ljubiteljev sonca, saj so sončni žarki tisti, ki so v največji meri odgovorni za hiperpigmentacijo.

Če ne poznaš prave rešitve, žal pegice zaradi prekomernega in dolgotrajnega izpostavljanja sončnim žarkom postanejo trajen dodatek na tvojem obrazu oziroma na tvoji koži.

Mnogi te lise smatrajo kot neizogiben znak staranja in manjšo sitnost, ki je ni mogoče odpraviti, čeprav se velikokrat zgodi, da ravno pojav sončnih peg negativno vpliva tako na samozavest kot tudi na razpoloženje posameznika.

Zato je tako zelo pomembno, da se zavedaš, da rešilna bilka pravzaprav obstaja.

Še zdaleč ni rečeno, da so tovrstni pigmentni madeži permanentni, kot je sicer prepričana večina.

Na srečo obstajajo rešitve, s pomočjo katerih se sončnih peg lahko skoraj popolnoma znebiš oziroma vsaj nekoliko omejiš njihov nastanek.

Najboljša kurativa je seveda preventiva. Dobra novica je, da s preprečevanjem nastanka sončnih peg vplivaš tudi na splošno zdravje kože, preprečiš prezgodnje staranje in celo zmanjšaš možnosti za pojav kožnega raka.

KAZALO:

  1. KAJ SO SONČNE PEGE?
  2. VZROKI ZA NASTANEK
  3. SONČNE PEGE ALI MELAZMA?
  4. KAKO SE ZNEBITI SONČNIH PEG?
  5. NARAVNE REŠITVE

KAJ SO SONČNE PEGE? Kaj so sončne pege

Sončne pege (ali z drugo besedo solarni lentigo) se odražajo v obliki rjavih madežev na koži. Običajno jih najprej opaziš na obrazu, rokah, ramenih in dekolteju, pa tudi na zgornjem delu stopal in na nogah – to so predeli, ki so najpogosteje izpostavljeni soncu in ponavadi niso ustrezno zaščiteni.

Poleg gubic in poškodovane povrhnjice je solarni lentigo eden prvih znakov fotostaranja (prezgodnje staranje kože zaradi pretiranega izpostavljanja soncu).

Tako kot ostale posledice fotostaranja, se lahko tudi sončne pege začnejo pojavljati že zelo zgodaj. Nekateri se s to neprijetnostjo srečajo že pred 30. letom, druge pa prizadene šele po 60., zato za solarni lentigo pogosto uporabimo kar pogovorni izraz – starostne pege.

Sončne pege v osnovi niso nevarne za zdravje. Zaradi občutka, da kvarijo tvoj videz, negativno vplivajo predvsem na psihično počutje, a nekoliko večja previdnost vseeno ne bo odveč.

Predlagamo, da obiščeš dermatologa, ki bo opravil preventivni pregled in se tako prepričaš, da se za pegami slučajno ne skriva maligni melanom (kožni tumor iz spremenjenih pigmentnih celic).

Ne pozabi na redno spremljanje sumljivih kožnih znamenj in lis – še posebej, če je za tabo veliko ur, preživetih na soncu ali v solariju.

Če opaziš znamenje, ki ima katero od spodnjih lastnosti, je to lahko znak, da gre za maligne spremembe …

  • Asimetrija (običajna pigmentna znamenja so namreč okrogle in simetrične oblike).
  • Robovi melanoma so nepravilne oblike ali celo zamegljeni.
  • Barva (za razliko od normalnih znamenj maligna niso enobarvna, ampak so vidna v različnih odtenkih rjave, črne ali celo rdeče in bele barve).
  • Znak melanoma je lahko sprememba velikosti znamenja ali znamenje s premerom, večjim od 6 mm.
  • Spremenjen videz znamenja v nekaj tednih ali mesecih lahko nakazuje na resnejši problem. Če opaziš krvavitev, srbenje ali luščenje, nikar ne odlašaj s pregledom pri dermatologu.

VZROKI ZA NASTANEK

Za solarni lentigo je neposredno odgovorna dolgotrajna izpostavljenost ultravijoličnim žarkom, bodisi zaradi sončenja ali rednih obiskov solarija, saj UV svetloba pospeši proizvodnjo melanina – pigmenta, ki koži daje barvo.

V mlajših letih je posledica tega procesa porjavelost, a zaradi pretirane in neenakomerne proizvodnje melanina sčasoma pride do pojava sončnih peg na najbolj izpostavljenih predelih telesa.

Zapomni si, da prav vsaka porjavelost ali opeklina že nakazuje na poškodbo kože.

Ker so UV poškodbe kumulativne, jih telo ne more povsem izničiti, zato posledice UV sevanja lahko pokažejo svoje zobe šele po dveh desetletjih od zadane opekline.

SONČNE PEGE ALI MELAZMA? Sončne pege ali melazma

Ni vsako razbarvanje kože sončna pega. Hiperpigmentacija je skupno ime za različne vrste neenakomernih pigmentacij kože.

Med najpogostejšimi so:

  • sončne pege, ki nastanejo zaradi dolgotrajnega izpostavljanja UV sevanju;
  • melazma (večji pigmentni madeži na licih, čelu, nosnem korenu in zgornji ustnici), ki se pogosto pojavi pri ženskah. Glavni razlog so hormonske spremembe (nosečnost, menopavza, uporaba kontracepcijskih tabletk), svoj prispevek dodata tudi stres in genetika, izpostavljanje soncu pa stanje še dodatno poslabša;
  • povnetni madeži (ali z drugo besedo postinflamatorna hiperpigmentacija) so posledica poškodbe ali vnetja kože – med najbolj razširjenimi je hiperpigmentacija zaradi aken.

Postinflamatorno hiperpigmentacijo z lahkoto prepoznaš in načeloma že takoj veš, kje se skriva razlog. Nekoliko težje pa razlikuješ med melazmo in sončnimi pegami.

Pred kakršnimkoli posegom je ključnega pomena, da se zavedaš, v kaj se pravzaprav spuščaš.

Določeni tretmaji proti sončnim pegam lahko namreč močno poslabšajo melazmo – prav s tega razloga ves čas poudarjamo, kako pomemben je obisk dermatologa.

KAKO SE ZNEBITI SONČNIH PEG?

Solarnega lentiga z domačo nego ni mogoče popolnoma odpraviti – za najboljše rezultate se bo treba obrniti na specialiste.

Večina dermatologov pri odstranjevanju pigmentnih madežev prisega predvsem na tri vrste neinvazivnih lepotnih posegov, ki so praktično brez stranskih učinkov in ne zahtevajo posebnega okrevanja …

Kemični pilingi

1. LASER

Z ozkim snopom svetlobe posebne valovne dolžine se segreje pigment melanin in tako uniči pigmentirane celice, ki v nekaj dneh preidejo na površje kože in se odstranijo z njene površine. Rezultat je sijoča, enakomerna polt. Število laserskih tretmajev je odvisno od stopnje pigmentacije.

2. KRIOTERAPIJA

Gre za odstranjevanje pigmentacij z zamrznjenim tekočim dušikom. Po tretmaju se pojavi rdečica, kasneje lahko nastanejo kraste. Pigmentacija izgine približno v roku 10 dni po opravljeni krioterapiji.

3. KEMIČNI PILINGI

Pilingi veljajo za najdostopnejšo metodo odstranjevanja solarnih lentigov. Različne kisline (glikolna, salicilna, triklorocetna …) povzročijo luščenje prizadetih plasti kože. Tretma se lahko ponavlja vsakih nekaj tednov ali na 3–6 mesecev, odvisno od globine pilinga.

Hladnejši meseci so za obisk dermatologa idealni, saj je koža po omenjenih tretmajih razdražljiva in posledično bolj občutljiva na sonce.

NARAVNE REŠITVE Sončna krema z zaščitnim faktorjem

Vsak razkošen tretma je zaman, če bo tvoja koža še naprej izpostavljena neizprosnim sončnim žarkom. Za zdrav in sijoč videz kože upoštevaj predvsem naslednja tri pravila …

  • Soncu se izogibaj med 10. in 17. uro, ko je UV sevanje najmočnejše.
  • Uporabljaj sončno kremo z zaščitnim faktorjem 30+ – poleg obraza (zadostuje ¼ čajne žličke sončne kreme) ne pozabi zaščititi še vratu, rok in nog.
  • Zaščiti se s pokrivali in ustreznimi oblačili, za zaščito oči pa uporabi sončna očala.

Poleg tega nadaljnjo pigmentacijo lahko preprečiš tudi z vključevanjem posebnih sestavin v svojo obstoječo rutino za nego kože. Poleg eksfoliacijskih kislin (glikolna, mlečna, salicilna) priporočamo naslednje učinkovine:

  • Alfa arbutin – omejuje delovanje encima tirozinaze, ki je odgovoren za proizvodnjo melanina in tako pripomore k odstranjevanju pigmentacije, poleg tega pa preprečuje pojav novih pigmentnih madežev.
  • Azelaična kislina – znana predvsem po neverjetni sposobnosti zmanjševanja rdečice. Od 15- do 20-% koncentrat zavira delovanje encima tirozinaze in pomaga ublažiti hiperpigmentacijo.
  • Retinojska kislina – zlati standard za anti-aging in poenotenje tena. Pri uporabi je potrebna nekoliko večja previdnost, saj lahko povzroči draženje kože.
  • Niacinamid – zmanjšuje povečane pore in izboljšuje neenakomerno polt. Spodbuja tvorbo ceramidov v koži – tako prispeva k boljši hidraciji in zmanjšanju gubic.
  • Heksilresorcinol – antioksidant, ki preprečuje razgradnjo kolagena in ščiti kožo pred prostimi radikali. Študije so pokazale, da je v kombinaciji z niacinamidom izjemno učinkovit pri odpravljanju hiperpigmentacije.

SERUM PROTI SONČNIM PEGAM

Obstaja preprosta domača rešitev za odstranjevanje sončnih peg in pigmentnih madežev na koži, za katero mnogi ne vedo.

Golden Tree Spotless je naravni anti-pigmentacijski tretma, ki s svojim delovanjem pomaga odpraviti pigmentne madeže.

  • Zavira delovanje pigmentacijskega encima, ki povzroča nastanek madežev, lis in peg.
  • Preprečuje prekomerno tvorbo melanina.
  • Pomaga zmanjšati videz tudi najbolj trdovratnih starostnih peg.
  • Poskrbi za mladosten, sijoč in enakomeren ten.

Golden Tree Spotless je edinstvena formula, osredotočena na sam vzrok za nastanek starostnih peg, lis in drugih pigmentnih madežev, ki ublaži in odpravlja že nastalo škodo.

Za razliko od večine proizvajalcev, ki v svojih kremah uporabljajo zastarele, poceni in nepreverjene sestavine, smo v formuli Golden Tree Spotless združili preverjene in patentirane sestavine, ki znanstveno dokazano pomagajo odpraviti starostne pege, temne lise in ostale pigmentne madeže.

In ne samo to … Golden Tree Spotless proti sončnim pegam

Številni proizvajalci, ki trdijo, da njihovi izdelki posvetlijo kožo, uporabljajo sestavine, ki povzročajo draženje, suho kožo in rdečico.

Mi smo poskrbeli, da serum Spotless ne draži tvoje kože.

V formulo smo vključili tudi sestavine, ki pomirjajo kožo, medtem ko tri glavne sestavine (alfa arbutin, heksilresorcinol in niacinamid) poskrbijo, da bodo starostne pege, madeži in lise iz tedna v teden manj vidni.

Največja razlika med Golden Tree Spotless in drugimi znamkami pa je seveda v ceni, ki je v primerjavi s konkurenčnimi izdelki bistveno bolj ugodna.

Tako imenovane “luksuzne” znamke za svoje izdelke rutinsko zaračunavajo 300 € ali več …

Toda danes lahko dobiš mesečno zalogo seruma proti starostnim pegam, lisam in pigmentnim madežem – Golden Tree Spotless, za samo majhen delček tega zneska. Če se odločiš za več kosov, pa je tvoja investicija še toliko manjša.

Preizkusi Golden Tree Spotless popolnoma brez tveganja. Če te v 60 dneh ne navduši, nam preprosto vrneš prazno embalažo, mi pa ti povrnemo celotno kupnino – do zadnjega centa.


Deli na socialnih omrežjih

O Mihu

Napisal Miha Geršič, ki je soustanovitelj portala Golden Tree o aktivnem in zdravem življenju, ki ga mesečno obišče več kot 200.000 bralcev, ter avtor uspešnic Popolna Vadba & Popolna vadba 2.

Preberi več o avtorju
PRIPOROČAMO
Izdelek, ki je bil uporabljen v blogu.
Serum proti pigmentnim madežem.
KOMENTARJI
Vsi komentarji naših zvestih bralcev
S pravimi nasveti in informacijami zmore vsak - tudi ti!
Vpiši svoj email in prejemaj brezplačne nasvete, ki so pomagali že več kot 10.000 Slovencem in Slovenkam.
Bodimo prijatelji